İnşaat Proje & Taahhüt

Beton m3 hesabı nasıl yapılır ?

Beton m3 hesabının doğru yapılması için genel geometri bilgileri ve hacim hesabının nasıl yapıldığının bilinmesidir.

Temel beton uygulamasında ; 

İnşaat alanının 15 mt eninde, 20 mt genişliğinde olduğunu düşünelim. Alan hesabına göre 15mt x 20 mt = 300 m2 alanımız olacaktır. Bu inşaat alanında zemine 80 cm yüksekliğinde beton döküleceğini düşünelim. Bu inşaat alanında yapılacak temel beton için istenecek beton miktarı ; 100 m2 x 0,8 mt = 240 m3 betona ihtiyaç olacaktır. Pratik hesaplama da     en x boy x yükseklik tir.

Dilatasyon nedir ?

Dilatasyon ; birbirine sınır olan oturma alanı geniş yapılarda, zeminde yer alan aynı veya farklı modeldeki imalatlar ile sıcaklık değişiminden kaynaklanan genleşme etkisi yapıların birbirine zarar vermesini engellemek için birbirine sınır olan alanlarda bırakılan boşluklara denilir.

Betonarme yapılarda  dilatasyon boşlukları ( derz ) için genelde en fazla 30 m lik uzunluk mesafesi hesaplanmaktadır. Yapılara bu uzunluktan sonra dilatasyon derzi koyulmalıdır.

Dilatasyon uygulamaları yatay yada düşey yapılabilmektedir.

Metraj nedir ?

Metraj ; bir inşaat projesinde yapıyı oluşturan biraraya getiren yapı elemanlarının ayrı ayrı ölçüm hesaplarının yapılması ve kullanılacak malzemeye uygun tüm iş kalemlerinin liste halinde hazırlanmasıdır. Metraj işlemi mimari proje üzerinden ve/veya yerinde yapılacak ölçüm işlemi ile yapılabilmektedir.

Bir inşaat projesinde metraj hesabında kazı, harfiyat, blokaj, beton, demir, iksa, kalıp, çatı örtüsü, kaplama, duvar elemanı, denizlik, seramik, sıva ve boya, yalıtım, doğrama elemanı, cam, demir ve ahşap elemanları yapılan iş kalemlerinde belirtilecektir. 

 

Yorumlar

Bir yorum bırakın

Yorumunuz incelendikten sonra yayınlanacaktır *