Genç Odası Dekorasyonu

gen oda blog

Genç odaları, mobilya seçim ve gençlere uygun tasarım ile ebeveynleri en çok uğraştıran yaşam alanlarındandır.13-18 yaş arası çocuğun, evini sahiplenip vaktinin birçoğunu geçireceği bir odada tasarım yapılırken sağlık, kişisel gelişim, beğenileri dikkate alınmalıdır. Genç odalarının çocuk odalarından farkı, çocukların karakter gelişiminin belirginleşmesiyle kendi zevk ve kimliklerinin yavaş yavaş ortaya çıkıyor olmasıdır.

Çocuk en çok 13-18 yaş aralığında, karakterinin gelişimini tamamladığı zamanlarda  odası ile ilişki kurar. Bu durum çocuğunuzun yaşam alanında konforlu ve rahat olmasını gerektirmektedir. Çocuğunuzun odanın dekorasyonunu beğenmesi  ve çalışma düzenini oturtabilmesi önemlidir. Bu yüzden odanın büyüklüğü fark etmeksizin odada üç farklı fonksiyonun yerine getirilmesi gereklidir. Genç odası yerleşim ve tasarım konularında A4 İç mimarlık tan destek alabilirsiniz.

Duvar dekorasyonu, odanın karakterini vurgulayan ve her yaşam alanı için önem taşıyan bir tasarım unsurudur. Ancak genç odalarında duvarlar daha önemlidir. Gençlerin ergenlik yıllarında bir ifade aracı olan duvarlar, kişiliklerini yansıtan bir perde işlevi görmektedirler. Bu bakımdan genç odası duvarlarını bu şekilde kullanmak son derece sağlıklıdır. Gençlerin seçecekleri, favori müzik grupları, izlemeye doyamadıkları film afişleri, albüm kapağı vb. kendilerine ait dekoratif ürünlerle süsleyebilirler.

Genç odasında dikkat edilmesi gereken en önemli faktörlerden biri, mobilya seçimidir. Mecburi ev mobilyalarının başında şık, tarz sahibi, konforlu ve yeterli büyüklüğe sahip bir yatak ve karyola gelmektedir. Çocuğunuzun rahatça çalışabileceği tasarımı olan bir çalışma masası ve otururken sırt ve bel destekli bir ergonomik sandalyenin de mutlaka bulunması gereklidir.

Aydınlatmaya gelindiğinde ise, tepeden aydınlatan tek bir aydınlatmanın yeterli olmayacağını unutmayalım. Genç odalarının birden çok fonksiyonu bir arada bulundurması gerekli olduğu için  bu fonksiyonları karşılayacak farklı aydınlatma elemanları da bulunmalıdır. Odayı aydınlatan, göz yormayan ancak kuvvetli tavan aydınlatmalarının yanı sıra , yatağın baş ucunda bulunacak bir okuma lambası ve çalışma masasında yer alacak bir masa lambası da bulunmalıdır. Aynı zamanda yenilikçi dekoratif aydınlatmalar ve gece lambaları da kullanılabilir.

Eğer, genç odası yeterli alana sahip değilse alan kazancı sağlayan ev mobilyalarını seçerek odada yer açabilirsiniz. Karyola veya yatak bu konuda kullanılabilecek mobilyalardan dır. Uyku saati dışında, açılıp kapanabilen yataklarla odada alan yaratabilir ve daha ferah bir görünüm elde edebilirsiniz. Aynı şekilde tek yataklı üst katta olarak tasarlanan ranzalar yardımıyla yatağın alt kısmını çalışma alanı olarak kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

WhatsApp Destek