Mutfak Dekorasyonu

Mutfaklar her zaman evin en önemli alanlarından biri olmuştur. Mutfağa benzer anlamlar taşıyan alanların ortaçağdan bu  yana, yalnızca yemek hazırlamak için kullanılan bir oda değil aynı zamanda ailenin birleşme ve ısınma ihtiyacını karşılamasına yarayan mekanlar olmuştur. Günümüzde de mutfaklar, yemek hazırlama fonksiyonu ilerisinde, sosyalleşmek, aile ve dostlarla vakit geçirmek için kullanılan fonksiyonel mekanlardır.

İşlevsel olmasının yanında aynı zamanda tarzınızı ve kişiliğinizi yansıtabilirler. Mutfakta kullanılacak aksesuar, donanım, aydınlatma ve mobilyalar için tercih edebileceğiniz sonsuz çeşitler bulunmaktadır. Bunların arasında her bütçeye ve zevke uygun olanlar mevcuttur. Evinizin en önemli yapı taşlarından biri olmasından dolayı, mutfağını zın tasarımı, fonksiyonel aksesuarları için A4 İç mimarlık tan yardım almanız önemli olacaktır.

Mutfak  tasarımında öncelik karar vermeniz gereken önemli konular dan birisi de dolaplar ve mutfak tezgahı için kullanılacak malzemedir. Kullanacağınız malzemenin rengi ve özellikleri hem tarzınızı hem de dekorasyonun kalitesini yakından ilgilendirir.

Mutfak tezgah seçiminde, en büyük avantajı doğal taş ürünlerin olduk ça sağlam olmasıdır. Granit, mermer ve quartz  tezgahlar en çok tercih edilen ürünlerdir. Granit malzemeli tezgah dayanıklı, ısıyı izole eden ve bir çok farklı renk seçeneği bulunabilen bir taş malzemeden üreti lir. Renk seçeneği olmasına rağmen bir çok rengin karışımından oluşmaktadır.

Sert yüzey tezgahları grubunda ise akrilik tezgahlar bulunmaktadır. Corian tezgah olarak da bilinir. Akrilik tezgahlar kum, taş- cam-porse len gibi ürünlerin hammaddelerinden oluşturulan bir malzeme türü dür. Cnc makinelerinde üretilebilen ve kolayca şekillendirilebilen bir malzeme olduğundan popüler bir malzemedir.

Laminant malzeme ise kağıt tabaka ve sıkıştırılmış sunta tabakadan oluşan cila tabakası görünümü kazandıran bir malzemedir. Döşeme, parke ve tezgah gibi birçok alanda kullanılır. Laminant tezgahların  yüzlerce renk, desen seçeneği vardır ve pürüzsüz yüzeylidir. Dikkatli kullanımda uzun süre dayanımlıdır. Ancak çizilme ve ısıya karşı taş malzemeler kadar dayanıklı değildir. Hatta üzerine sıcak bir tencere bıraktığınızda oluşacak izi geçirmek mümkün değildir.

Country  Mutfaklar :

Country tarzı mutfaklar ya da kırsal mutfaklar olarak bilinen mutfak türleri, evinizin konumu nerede olursa olsun sıcak, sakin ve güçlü bir ev hissi yaşatan mutfak tipleridir. Ahşap malzeme country tarzı mutfaklarda en çok kullanılan malzemelerdir. Bunun yanında  iddialı renkler tercih etmekten kaçınarak sakin tonlar kullanmanız gerekir. Ayrıca country tarzı mutfak havadar ve aydınlık olmalıdır. Bu şekilde taşra evinin havasını kendi evinizde hissedersi niz. Country tarzı mutfağınız için kuzine görünümlü fırınlı ocaklar da mükemmel bir donatı olacaktır. Desenli perdeler, klasik mutfak tartıla rı, ekmek kutuları gibi  mutfak aksesuarları da bu tip mutfaklara renk katabilecek başlıca unsurlardandır.

Modern Mutfaklar :

Modern mutfaklarınızın anahtar ögeleri, modern aile tarzına uygun açık bir yerleşim, temiz ve akıcı çizgiler ve paslan maz çelik donatılardır. Country tarz mutfaklardaki iddasız ve sakin tonlardaki ahşap kullanımının yerine, modern mutfaklarda cilalanmış parlak yüzeyler ön plandadır. Köşe çekmeceleri ve yoğun olarak beyaz renk kullanımı, kaynakları saklanmış aydınlatmalar ve kupları gizlen miş dolaplar gibi trend dekoratif ürünleri modern mutfak hissini belir leyecek diğer unsurlardır.

Eklektik Mutfaklar :

Eklektik mutfakların en iyi yönü, herhangi bir kısıtlamasının olmamasıdır. Evinizin tasarımında çok çeşitli fikirleri bir araya getirerek  tamamı size özgü ve eşsiz bir mutfak tasarlaya bilirsiniz. İddialı bir renk çeşitliliği, vintage mutfak ürünleriyle yan yana gelebilir. Beton, ahşap, metal veya aklınıza gelebilecek her türlü ürün veya aksesuar eklektik mutfakta kullanılabilir. Hayal ettiğiniz her şeyi gerçekleştirebilirsiniz.

İskandinav Tarz Mutfaklar :

Ev tasarımlarında İskandinav tarzı denilince, modern, tarz , minimal, fonksiyonel ve gösterişli demektir. İskandinav tarzı mutfakların, eklektik mutfaklarla  aralarında benzer likler yoktur. Genel olarak modern mutfaklara benzerler, ancak belli farkları mevcuttur. Açık tonlardaki ahşabın parlak beyazla birlikte kullanılması ve özenle seçilmiş bazı aksasuarlarla tamamlanmasıyla İskandinav tarzı mutfak oluşturabilirsiniz.Taze bitkiler dışında pek farklı renk kullanılmaz ve fazla bitki kullanmaktan kaçınmak gereklidir.

Mutfak Kapak ve Aksesuar Seçenekleri :

Mutfak dolaplarınızın estetik görünümünü sağlayan en önemli detay kuşkusuz kapak seçimleriniz olacaktır. Günümüzde mdflam, membran, akrilik, lake boya ve ahşap kaplama kapak modelleri haricinde, alüminyum çerçeveli siyah cam yada flotal ayna kapaklarda tercih edilmektedir. Klasik bir mutfak dolabında frenli ray, frenli menteşe ve parlak kulp kullanılır. Mutfak dolaplarında hem estetik hem de fonksiyonel hayatımızı kolaylaştırabilecek kalkar kapak mekanizmaları, sürgü kiler tel sepetler, mutfak dolap altı köşe sepet rafları, çöp kutuları, kaşıklık ve kapağa entegre uzun parlak kulp seçenekleri de bulunmaktadır.

Mutfak Alanında Aydınlatmanın Önemi :

Mutfak tasarımı yapılırken mekanın dışardan aldığı ışık yoğunluğuna dikkat edilmelidir. Yeni yapılan bir mutfak dolabı, kapakları, tezgahı, tezgah arası kaplamaları en iyi gösterecek ve detayları en iyi aydınlatabilecek seçenekler düşünülmelidir. Mutfak üst dolap altında beyaz bir led aydınlatma, üst dolap üstünde yer alan taçlarda led spotlar, üst dolap içi aydınlatmalar ve mutfak tavanında kullanılabilecek endüstriyel tavan aplikleri mutfak alanı aydınlatması için tercih edilmelidir. Eğer mutfakta yemek masası varsa tavandan masa üzerine sarkıt 2-3 aplik mutfağınızın havasını ve tarzını değiştirecektir.

Bir cevap yazın

WhatsApp Destek