Oturma Odası Dekorasyonu

oturma oda blog

Mobilyalar, zemin kaplaması ve duvarların rengi gibi önemli kalem lere karar verdikten sonra dekoratif aksesuarlarla  yaşam alanınızı nasıl renklendireceğinizi düşünebilirsiniz. Şatafatlı veya basit akse suarlar mekanı değiştirme veya ortama yeni bir kimlik katma gücüne sahiptir.

Yastık, lamba , örtü gibi dekoratif ürünler mobilyalardan daha hızlı değişime uğradıklarından mevsim ya da moda değiştikçe bu ürünler de değiştirilebilir. Üstelik aksesuarlar pratik olmak zorunda da değil. Genel düzeni bozmadığı sürece her türlü aksesuar kullanılabilir. Bu konuda A4 İç mimarlık ekibinden destek alabilirsiniz.

Counrty /Kırsal Tarz:

Kırsal temalı bir salon dekorasyonunda yumuşak dokulu kumaşlar, klasik dokular ve krem tonlar kullanılır. Country /kır temalı bir salon sıcak ve konforlu bir ortam vaat etmelidir. Klasik tarzın en önemli noktalarından biri de ahşap kullanımıdır. Country / kırsal tarzda tasarımın çok canlı olması gerekir. Sırmalı kumaşlar, danteller ve damalı yastıklar kullanabilirsiniz.

Minimalist Tarz:

Minimalist bir mekanda sade renkler ve düz çizgiler baskındır. Bu tar zın ana fikri, daha az daha iyidir olarak özetlenebilir. Gerekli olan eşyalar haricinde diğer kişisel eşyaların bırakılması önemlidir. Aynı zamanda yeterli depolama alanı bir zorunluluktur. Dolapları duvar lara entegre ederek şık ve minimalist  bir görünüm elde  edebilirsiniz. Dekorasyon, zemin döşemesi, ve duvar boyası için cam, beton ve ahşap en çok kullanılan malzemelerdir.

Klasik Tarz:

Klasik oturma odası, zarif ve zamansız olmalıdır. Gri tonlarının siyah ve beyaz ile yapacağı birleşimler mekanda sonsuz bir etki yaratmakta dır. Ve o mekan sanki yaşlanmayacak gibi durmaktadır. Bu stilde uyum lu bir ortam algısı yaratmak amaçlanır. Bu nedenle tüm bileşenlerin  tutarlı ve dengeli olarak birbirlerini tamamlamaları gerekir.

Rustik Tarz:

Eğer rustik oturma odasını üç kelimeyle tarif etmemiz istenseydi  bu kelimeler; tuğla, ahşap ve konfor olurdu.  Rustik mobilyalar davetkar ve sade bir ortam havası verirler. Davetkarlık ve sadelik aralarında hoş bir kombinasyon oluşturmaktadır. Zımparalanmış mobilyalar, açıkta bırakılmış  ahşap kolonlar, tuğla duvarlar, dokular, az kullanı lan renkler ve geometri bu tarzın kimliğini oluşturmaktadır. Tasarım cılar, son dönemlerde  klasik klübe ve ahırları modern anlayışta rustik stilde yenilenerek ortaya başarılı sonuçlar çıkarmaktalar.

Modern Tarz:

Modern salon klasik  ve minimalist temalar arasında yer alır ve trend ler değişse bile uzun süre göz alıcılığını korumayı başarır.  Modern oturma adaları süsten arınmıştır. Bu nedenden dolayı  diğer tarzlar arasında en kolay ve hızlı değişiklik bu tarz oturma odalarında olur. Bu alanlar, sade bir şekilde tasarlanırlarsa uzun yıllar geçmesine rağmen dekoratif ürünleri yenileyerek değişlik yapmanız o kadar kolaylaşıyor. Halı, duvar kağıtları ve kullanılan sanat eserleri yardımıyla ortamın havasını güncellemek mümkün olabiliyor.

Endüstriyel Tarz:

Mekanın endüstriyel tarzda bir mekan olabilmesi için, tavan arası daire ve ya eski bir fabrika olması gerekir. Bu temanın kimlikleri arasında çelik, beton ve tuğla kullanımı ve beyaz, siyah ve gri renklerin hakimiyeti sayılabilir. Endüstriyel tarzda bir oturma odası, kilim, perde gibi unsurlarla sıcak tutabilirsiniz. Bu ortamların soğuk görün mesi zorunlu değildir.

Akdeniz Tarzı:

Akdeniz tarzı denildiğinde akla ilk olarak Avrupa’nın güney şehirleri gelmektedir. Buralarda toprak rengi ve beyazın çeşitli tonlarını ve terracotta karoları sıklıkla görmekteyiz  Genel anlamda Yunanistan, İspanya ve ülkemizin güney kıyılarında baskın olan tarzı belirleyen unsurlar; denize olan yakınlık ve sıcak havadır. Bu unsurlar, dekoras yonda seçilen tema ve malzemelerde belirleyici rol oynamaktadır. Akdeniz temalı bir oda tasarlarken aklınızdaki ana fikir, La Dolce Vita . Akdeniz temasını rahat ve ciddiyetten uzak havası için seviyoruz.

Oturma odası içinde genellikle geniş ailelerin bir arada oturabileceği  yemek masasına ayrılmış ayrı bir yemek alanın olması çoğu kişi için önemlidir. Bu konuda karar verilirken dikkat edilmesi gereken şey, salonun yeterli alana sahip olup olmamasıdır. Eğer yeterli alanlar sağlanmazsa ortamın kalitesi düşecek ve konfor şıklık anlayışı azalacaktır.

Oturma odası için çok çeşitli zemin kaplaması tercih edilebilir. Sıcak bir etki yaratan parke yer döşemeleri, pek çok farklı tarzda görsel uyum sağlamakla birlikte bakım ihtiyacı yüksektir. Parkelerinizin ilk günkü gibi görünmesi için onları vernikleyip cilalamaya önem göster melisiniz. Böylece çizik ve lekelerin kalıcı olmamasını sağlayabilirsiniz.

Halı ise kolay değiştirilebilir ve yenilenebilir bir zemin çözümüdür. Ayrıca kış mevsimlerinde uzun ve soğuk iklim günleri için uygun bir çözüm olarak görülmektedir. Eğer siz de evin iç  kısımlarında çıplak ayakla gezen biriyseniz halılar ayaklarınızı sıcak tutmanıza yardımcı olacak ve size konforlu ve ambiyansın yüksek olduğu alanlar sağlar.

Bir cevap yazın

WhatsApp Destek