Yemek Odası Dekorasyonu

yemek odası tadilat ve dekorasyon

Yemek odası, mutlu aile yemeklerinin olduğu veya misafirlerin ağırlandığı mekan olarak adlandırabilir. Evin önemli bir bölümü olan yemek odasının tasarımı da önem arz etmektedir. İyi tasarlanmış bir yemek odası insana mutluluk verir. Uygun bir alana sahip olmak, iyi tasarlanmış bir yemek odası için dikkat edilmesi gereken konulardandır. Sandalyeleri, aydınlatma elemanlarını, masayı, konsolları, büfeleri yerleşiminde alan, en önemli unsurdur. İyi tasarımın özelliklerinden biri aynı zamanda kusursuz bir uyuma da sahip olmasıdır. Zemin döşemesinden tavan aydınlatmasına, duvarlardan masalara kadar her şey bir harmoni içinde olmalıdır. Herkesin kişisel zevklerinin  farklılık göstereceğini bilmek önemlidir. Mükemmel yemek odası kavramı, kişiden kişiye değişir. Sayısız seçenek arasından kişinin kendine uygun olanı, onun için mükemmel yemek odası olarak sayılabilir.

Yeni bir yemek odası tasarlamak istiyorsunuz ama bilgi ve ilhamı alacağınız yeri bilmiyor musunuz? Bu konuda  A4 İç Mimarlık doğru yemek odası tarzınızı seçmenize yardımcı olacak, son iç mekan tasarımlarını farklı yollardan size sunuyor. Gruplanmış kataloğa göz geçirerek evin farklı odalarına ve farklı tarzları inceleyebilirsiniz. Size ilham veren bir tasarım bulduğunuzda onu basit bir şekilde yeni fikirlerinize kaydedebilirsiniz. Böylece o tasarıma istediğiniz zaman ulaşabilirsiniz. Kataloğunuz elinizin altında olması tasarım aşamasında size yardımcı olacaktır. Üstelik kaydettiğiniz fotoğrafların üzerine notlar alabilmeniz de mümkün olmaktadır. Bu sayede o anki düşüncelerinizi unutmazsınız. A4 İç Mimarlık sayesinde ideal yemek odanızı yaratırken tüm tasarım ürünlerini bir arada tutabileceksiniz.

Yemek odası tasarımının temel unsurlarında dikkat edilmesi gereken şeyler, kimin kullanacağı ve odanın genişliğidir. Eğer geçici olarak yemeğe oturan kişi sayısını arttırmanın yöntemini düşünüyorsanız, bunun için  katlanabilir bir masa veya duvarın kenarına banklar kullanabilirsiniz. Ayrıca renkleri de düşünmeyi ihmal etmeyin. Yemek odası dinlendirici, davetkar ve bekleme zamanında  hoş vakit geçirilecek bir alan olmalı. Parlayan ve koyu renkler işlevsel olabildiği gibi sönük ve açık renkler de yemek odaları için uygulanabilir. Bunun için öncelikle yemek odasında istediğiniz yerleşime karar vermelisiniz.  Yemek odasının erişilebilir ve içinde harekete müsait alanlar olmasına dikkat etmek gerekir.  Hareket serbestliğinin olması, misafirlerinizin yemek odanızda daha rahat hissetmenizi sağlayacaktır. Ayrıca servis elemanlarının elinizin altında olması, servis açısından size rahatlık sağlar. Yemek odasındaki ideal tasarım ise konfor ve tarzı birleştirmekle olacaktır

Yemek odası tasarımında önemli olan diğer şeylerden biri ise aydınlatma elemanlarıdır. Masa  yemeklerin ve servis malzemelerinin estetik ve iyi görünmesi için aydınlatma iyi olmalıdır. Ancak masa dışındaki alanlarda aydınlatmanın çok iyi olması şart değildir. Bu yüzden aydınlatma seçerken masa odaklı olmasına önem göstermeniz gerekir. Yemek odası tasarımında kullanılan malzeme türleri de önemlidir. Yemek mobilyalarının güzel görünmesi önemlidir, fakat aynı zamanda uzun ömürlü olmalıdırlar. Yemek mobilyası bir çok açıdan zarar görebilir veya içecek ve yemeklerle zor lekeler olabilir. Bu nedenle uzun ömürlülüğü sağlamak için ahşap ve kompozit malzemeler tercih edilmelidir. Boş oda, küçük dokunuşlarla izlemeye doyulmayan mekanlara çevirebilir. Bu nedenle çiçekler, süsler ve perdelerle ilgilenmelisiniz, ancak dekoratif ürünlerin fazla olmamasına özen göstermelisiniz.

Dekorasyon,  iyi döşenmiş ve güzel detaylara sahip güzel bir oda ile imzasız boş bir alanın arasındaki fark denebilir. Bu nedenle doğru dekoratif ürünler için biraz çaba harcamakta fayda var, özellikle düşündüğümüz alan yemek odası olunca… Estetik gümüş tepsilerinizi ve harika porselen  yemek takımlarınız ve servis takımlarınızı büfede sergileyebilir ve bu koleksiyona dekoratif ürünlerden  perdeler, çiçekler ve sanat ürünlerinden çeşitli katkılarda bulunabilirsiniz.

Duvar kağıdı yemek odasında nüansın  fazla olduğu bir oda oluşturmanıza yardımcı olacaktır.  Ayrıca aydınlatma elemanlarının yaptığı gölgeler bile duvar kağıdıyla kaplı odada dekorasyon için önemli bir unsur olacaktır. Yemeğin türüne göre yemek masasının da görselliğini değiştirerek yemek odasına hoş bir katkıda bulunabilirsiniz. Yemek masası yemeğin türüne göre sıcak bir aile davetinde başka romantik bir akşam yemeğinde farklı döşenecektir.

Country Yemek Odası :

Country /kır teması veya rüstik tarzı seviyorsanız yemek odanızı tu temalara göre tasarlayabilirsiniz. Country temalı yemek odası sağlam sandalyeler, zemin döşemeleri ve ahşap masa geleneksel bir ortam sağlar. Beyaz renkteki duvarlar ve tavan ahşap renkteki mobilyaların rengi ile uygun bir düzen oluşturur. Beyaza boyanmış el yapımı dolaplar, beyaz krişler ve yumuşak dokulu halılarla tasarımınızı kuvvetlendirebilirsiniz.

Modern Yemek Odası :

Modern odalarda  son trendler önemlidir. Ve Sürekli takip etmeyi gerektirir.  Modern tipte yemek odalarına, sürekli yeniliğe ve şekillendirmeye açık ve düzenlemelerin kolay olduğu bir tarz olarak karşılaşmaktayız.  Şık metal sandalyeler, cam yüzeyli masaların kullanılması ile gün ışığının yayılımı sağlanır. Bu alanlarda, geniş pencereler sayesinde bolca gün ışığı alınır. İyi tasarlanmış yemek odalarında genelde sanatsal dekoratif ürünleri de içermesi beklenmelidir.

Eklektik Tarz Yemek Odası :

Eklektik teması, diğer temalardan daha yaratıcıdır. Temel anlamda eklektik yemek odası tasarımında  diğer tüm temalardan ortak dekoratif ürünler içerir. Bunun anlamı ahşap zeminler ve duvarların, lüks halılar ve metal sandalyelerle kombine edilerek dekore edilmesi anlamına gelir. Ancak bu tasarımda dengeyi tutturmak gerçekten zordur. Tasarımlar ya mükemmel olur ya da çok kötü bir şekilde gerçekleşir.

İskandinav Temalı Yemek Odası :

Tüm dünyada, İskandinav tarz  tasarım, modern tasarım teknikleri ile doğal malzemeleri bir araya getiren bir yemek odası teması  olarak bilinir. Bu yemek odasında, genellikle çok zengin ahşap tonlarının bir araya getirilmesiyle  oluşur. Zemin, masa ve dolaplar renk ve ahşap bakımından yoğundur. Beyaz duvarlar ahşap mobilyalarla bir araya gelerek bol güneş ışığıyla desteklenir. Çok az dekoratif ürün kullanılır. Bu tarz yemek odası için saflık, zarafet ve ölçü anahtar kelimelerdir.

Minimalist Yemek Odası :

Minimalizm az ürünle çok şey başarmak anlamına gelir. Doğru tarzdaki masa ve sandalyeler seçmek önemlidir. Ortamda pürüzlü ürünler ve tasarımlar olmaması gerekir. Nadir olarak parlak renkler ve yumuşak mobilyalar barındırabilir. Genel olarak bu yemek odasında dolaplar ve duvarlar benzer tonlarda boyanır, odanın tamamında uyum amaçlanır.

Bir cevap yazın

WhatsApp Destek